Řecko - Nejkrásnější dovolená na lodi

ŘECKO


Řecko se dělí na čtyři hlavní oblasti jachtingu: Argo-Saronský záliv, Kyklady, Jónské ostrovy a Dodekanské ostrovy. Každá oblast se vyznačuje svou vlastní jedinečnou krásou. Mapa níže vám pomůže lépe pochopit, jak jsou ostrovy geograficky seskupeny.


 

PROČ SI VYBRAT ŘECKO


Řecko je velmi dobře známé svým nekonečným modrým mořem, jasnou oblohou a úžasným pobřežím, které je nejdelší v Evropě. Existují doslova stovky důvodů, díky nimž je Řecko perfektním cílem pro dovolenou a plachtění. Podívejte se na některé z nich:


1. Tisíce OSTROVŮ

Řecko patří k 10 zemím s nejvíce ostrovy na světě. Ve skutečnosti má více než 6 000 ostrovů a ostrůvků.
Ve skutečnosti je obýváno pouze 227 těchto ostrovů. Zbytek ostrovů je zcela nedotčený a dosažitelný pouze lodí, díky čemuž jsou dokonalým cílem jachtingu.

2. KLIMA

Řecko má jedno z nejmírnějších podnebí na světě. Sluneční svit 300 dní v roce je charakteristický pro většinu míst v Řecku. Silné deště a bouře jsou velmi vzácné, což z něj činí perfektní jachtařskou destinaci po celý rok.

3. DĚJINY

Řecko je známé svou bohatou historií, která je považována za kolébku moderní civilizace. Archeologická místa se nacházejí po celém Řecku.

4. ROZMANITOST

Řecké ostrovy jsou opravdu rozmanité ve všech aspektech a každý ostrov má své vlastní jedinečné rysy a styl. Zatímco na ostrovech v Jónském moři a v Saronském zálivu se nachází svěží zelená vegetace, na Kykladách a na ostrovech Dodecanes lze nalézt pustou a sopečnou krajinu s krásnými zátokami.

5. POHOSTINSTVÍ

Řecká pohostinnost je stejně stará jako dědictví řecké civilizace. Je ceněna a pečlivě střežena v celé historii. Bez ohledu na to, který region v Řecku navštívíte, kvalita tohoto skvostu je zřejmá, protože řecká pohostinnost je skutečně hluboká. Řekové milují své hosty a vždy vás vřele přivítají a pohostí.

6. JÍDLO

Řecko je známé svou zdravou a neuvěřitelně chutnou kuchyní a místně vyráběnými produkty, jako je panenský olivový olej, čerstvé ovoce a zelenina, mléčné výrobky, víno a samozřejmě čerstvé ryby.
Tyto produkty jsou základem „středomořské stravy“, která je bohatá na bílkoviny s nízkým obsahem nasycených tuků a je spojena s dlouhověkostí několika studiemi.

 

A/ ARGO - SARÓNSKÝ ZÁLIV


V těsné blízkosti Athén leží krásné ostrovy Argo-Saronského zálivu (Aegina, Agistri, Poros, Hydra a Spetses) a poloostrov Methany. Tyto destinace jsou trochu skrytým skvostem, který není příliš známý zahraničním návštěvníkům, i když jsou to jedny z nejkrásnějších a historicky nejbohatších míst v Řecku.

Nabízejí krásné písečné a oblázkové pláže, které jsou často obklopeny voňavými borovicovými lesy. Vzhledem k tomu, že ostrovy jsou dost malé, nemají velký provoz; na Hydra a Spetses jsou auta zcela zakázána a na ulicích se nachází mnoho koňských povozů nebo oslů. Ostrovy v Argo-Saronském zálivu se nacházejí v blízkosti peloponézského pobřeží a místa jako Nafplio, Porto Cheli a Epidavros jsou snadno dosažitelná.

Podmínky pro plachtění jsou zde ideální a bezpečné i pro začínající jachtaře, protože je tato oblast velmi dobře chráněna i před silným větrem Meltemi, který postihuje většinu ostatních ostrovů v Řecku. Vítr je velmi mírný, obvykle fouká ze severu na severovýchod s průměrnou silou 3-4 BFT. Chráněné místo a jeho těsná blízkost k Aténám z něj činí skvělý cíl plavby po celý rok.

 

Oblíbené ostrovy Argo-saronského zálivu:

- SPETSES
Spetses je jedním z nejmalebnějších ostrovů v Saronském zálivu. Jeho město se rozprostírá podél severovýchodních pobřeží ostrova a nabízí krásné benátské budovy a aristokratická sídla. Auta jsou zde zakázána. Lidé využívají pro přepravu motorky, jízdní kola a tradiční koňské povozy. Pobřeží s malými plážemi jsou lemovány borovicemi, které často dosahují až k vodě.

- HYDRA
Hydra je jednou z nejromantičtějších destinací v Řecku. Město je postaveno ve tvaru amfiteátru na svahu s výhledem na Argosaronský záliv. Romantickou mozaiku vytváří tradiční kamenné domy, úzké dlážděné ulice, odlehlé náměstí, četné kostely a 6 klášterů. Hydra je jachtařský ráj a každé léto zdobí její přístav luxusní jachty.

- POROS
Poros byly kdysi dva ostrovy, Kalavaria a Sferia. Dnes jsou oba ostrovy spojeny štíhlou pevninskou šíjí  a silničním mostem. Město Poros se nachází na malém sopečném ostrově Sferia. Nachází se zde tradiční bílé domy s terakotovými střechami, malebnými dlážděnými ulicemi a živým nábřežím zdobeným obchody, útulnými kavárnami a restauracemi. Krásné pláže a zátoky s křišťálově čistou vodou najdete na Kalavarii, což je velký zalesněný ostrov s bujnou vegetací borovic.

- AEGINA
Ostrov Aegina je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů, protože je nejbližším ostrovem Atén. Ve městě jsou působivá neoklasicistní sídla, která byla postavena na počátku 19. století, kdy bylo město Aegina dočasným hlavním městem nově nalezeného řeckého státu. I když je ostrov poměrně malý, může se pochlubit velkým množstvím památek a přírodních krás, jako je například známý chrám Aphea.

- NAFPLIO
Nafplio je považováno za jedno z nejromantičtějších měst moderního Řecka. Leží na severním pobřeží Argolského zálivu a bývalo hlavním městem Řecka v letech 1823 až 1834. Město je známé svou benátskou pevností Palamadi a malým opevněným ostrůvkem Bourtzi. Benátské nebo neoklasické budovy fascinují návštěvníky svou jedinečnou architektonickou krásou.

- ANCIENT EPIDAVROS
Ancient Epidavros je krásné starobylé město přímo u Saronského zálivu. Přístav je velmi idylický. 30 minut jízdy od přístavu se nachází starověké divadlo Epidavros. Díky své vynikající akustice sloužila jako pódium pro legendy jako Maria Callas. V dnešní době je divadlo stále pravidelně využíváno pro divadelní představení.

Praktické rady pro jachtaře:

Argo-Saronský záliv je jedním z nejoblíbenějších destinací v Řecku. Jeho blízkost k Athénám je snadno dostupná z Mariny Alimos, které je největší aténskou základnou jachet.

V Saronském zálivu, Argolském zálivu a pevnině v Peloponésu je mnoho krásných destinací, které lze během týdenního pronájmu snadno kombinovat. Vzdálenosti mezi těmito cíli jsou poměrně krátké a jsou zde relativně stabilní větrné podmínky 3-4 BFT. Doba plavby na moři je obvykle kratší než 4-5h.

Týdenní plavba může zahrnovat následující zastávky: Aegina, Agistri, Poros, Galatas, Epidavros, Hydra, Spetses, Ermioni, Porto Cheli, Nafplio a Monemvasia (Monemvasia leží docela na jih a je obvykle dosažitelná během dvoutýdenní cesty).

Mějte na paměti, že přístavy ostrovů jsou poměrně malé, zejména v Hydře. Proto vám doporučujeme, abyste si předem domluvili kotviště.
 

B/ KYKLADY


Skupina Kykladských ostrovů je nejznámější ostrovní skupinou v Egejském moři. Vyznačuje se jedinečnou krajinou s tradiční bílou a modrou architekturou, nádhernými písečnými plážemi, lidovou hudbou a vřelými a pohostinnými obyvateli. Název „Kyklady“ vychází ze skutečnosti, že ostrovy vytvářejí kolem posvátného ostrova Delos kruh (název v angličtině znamená „kruhové ostrovy“).
Kyklady se skládají z 39 ostrovů, které leží v těsné blízkosti, což z nich činí perfektní jachtařskou destinaci. Celoročně je obýváno pouze 24 ostrovů: Kea, Kythnos, Serifos, Sifnos, Miloš, Kimolos, Andros, Tinos, Mykonos, Delos, Syros, Paros, Naxos, Ios, Donousa, Koufounisia, Iraklia, Shinousa, Amorgos, Santorini , Thirasia, Anafi, Sikinos a Folegandros. Ostatní menší ostrovy a ostrůvky jsou zcela nedotčené a lze k nim dojít pouze lodí.
Podmínky pro plachtění jsou nejvýhodnější od začátku června do poloviny července a v září, protože vítr kolem Kykladských ostrovů může být ke konci července a srpna docela silný. Tyto větry se nazývají „Meltemi“ a foukají od severu a severozápadu se silami dosahujícími až 7–8 BF.
 

 

Kyklady oblíbené ostrovy :

- MYKONOS
Mykonos je jedním z nejznámějších ostrovů v Řecku. Leží v srdci skupiny ostrovů Kyklad a je známý svou krásnou bílou architekturou, křišťálově čistou vodou, kosmopolitním a okouzlujícím životním stylem a nočním životem. Bývá také nazýván „ostrovem větru“, je to ráj pro zkušené námořníky a milovníky vodních sportů. Mykonos se může pochlubit krásným přístavem, který je také využíván jako charterová základna pro mnoho jachet.

- SANTORINI
Santorini je nejpůsobivější řecký ostrov. Byl zničen sopečnou erupcí v 16. století před naším letopočtem, která vytvořila jedinečnou sub-sloučenou kalderu. Vesnice Fira, Imerovigli a Oia leží podél okraje sopečného útesu, více než 200 metrů nad mořem, s absolutním úchvatným výhledem na pestrobarevné vrstvy lávy a pemzy a jeskynní domy.

- PAROS & ANTIPAROS
Paros se nachází přímo ve středu Kykladských ostrovů. Vyznačuje se krásnými tradičními vesnicemi s velmi zachovalými kykladskými a neoklasicistními budovami, půvabnými náměstími a úzkými mramorovými uličkami. Malebný přístav Naoussa je barevnou rybářskou vesnicí. Hned vedle Parosu leží malý ostrov Antiparos, který nabízí úchvatné pláže.

- NAXOS
Naxos je největší a nejzelenější ostrov na Kykladách. Je charakterizován tradičními vesnicemi, úrodnými údolími a působivými dlouhými plážemi s jasně modrou vodou. Jeho hlavní město je krásné staré hradní město s kamennými dlážděnými uličkami, které dokonale ladí s modrou a bílou architekturou ostrova. Chutné jídlo a místní produkty Naxosu jsou známé po celém Řecku.

- MILOS
Milos je romantický ostrov, který se také nazývá „Ostrov milenců“. Tato přezdívka je založena na skutečnosti, že zde byla nalezena slavná socha Venuše de Milo. Sopečná činnost ve starověku dala ostrovu Milos jedinečnou a nádhernou krajinu. Působivé skalní útvary, které se vynořují z vody, vytvářejí mnoho chráněných zátok a jeskyní, které lze objevovat. Nejslavnější pláží je pláž Kleftiko.

- IOS
Ios je krásný a rozmanitý ostrov. Na jedné straně je to velmi tradiční ostrov s idylickým a okouzlujícím hlavním městem. Ios lze označit za dokonalý příklad kykladské architektury - sněhově bílé domky, větrné mlýny a 365 kostelů s klenutými zvonicemi a modrými kopulemi. Na druhé straně je Ios známý pro svůj divoký společenský život. V noci se malé centrální náměstí promění v zábavnou outdoorovou párty, která často trvá až do rána.

- Malé KYKLADY
Malé Kyklady jsou řetězem malých ostrovů mezi Naxosem a Amorgosem. Pouze čtyři z nich jsou trvale obývány: Koufonisi, Donousa, Iraklia a Shinousa. Najdete zde nádherné pláže s nízko položenými bílými písečnými dunami a skalnaté zátoky pokryté divokými květinami. Plachtění z ostrova na ostrov může být úžasné dobrodružství.

- SERIFOS
Z dálky vypadá tento ostrov jako velká skála vycházející z moře. Na vrcholu hory leží její malebné hlavní město, které je jistě jedním z nejelegantnějších kykladských měst s krásným benátským hradem z 15. století. Po celém ostrově najdete mnoho chráněných zátok s písečnými plážemi.

- ANDROS
Andros je nejsevernější ostrov Kyklad a druhý největší po Naxosu. Má jedinečnou krajinu, která obsahuje směs písečných pláží, skalnatých pobřeží, smaragdových zátok a hor s bujnou vegetací a mnoha hojně tekoucími potoky. Jeho malebné hlavní město se nachází na úzkém poloostrově na východním pobřeží ostrova.

Praktické rady pro jachtaře:

Všechny Kykladské ostrovy a ostrůvky jsou tak jedinečné a krásné, že je docela nemožné ukázat a doporučit pouze jednu konkrétní trasu. Existuje nespočet tras, které stojí za prozkoumání. Můžete si vybrat ze čtyř různých charterových základen, z nichž můžete snadno prozkoumat Kyklady. Marina Alimos a Marina Lavrion, které se nacházejí v regionu Attica, a Marina Paros a Marina Mykonos, které najdete přímo ve středu skupiny ostrovů Kyklady.
Do mariny Alimos a mariny Lavrion se snadno dostanete z mezinárodního letiště v Athénách a jsou ideálním výchozím bodem, pokud chcete prozkoumat ostrovy na severu, severovýchodě a západě. Oblíbené ostrovy, které lze prozkoumat během týdenní plavby na severu Kyklady, jsou Kea, Kythnos, Syros, Andros, Tinos a Mykonos. Cesta na západ může zahrnovat ostrovy Kythnos, Serifos, Sifnos, Kimolos a Milos.
Pokud plánujete prozkoumat zbytek kykladských ostrovů, můžete vyplout z přístavů v Parosu nebo Mykonosu. Dosažení Paros nebo Mykonos je docela snadné, protože z Atén denně odjíždí trajektové lodě. Mykonos je navíc spojen s mnoha velkými městy prostřednictvím přímých mezinárodních letů. Můžete navštívit známé ostrovy jako Naxos, Santorini a Ios nebo krásné méně známé ostrovy Malé Kyklady, které zahrnují Donousa, Koufounisa, Iraklia, Shinousa a několik menších neobývaných ostrůvků. Vzdálenosti mezi malými kykladskými ostrovy jsou krátké a oblast je docela chráněna před silným větrem, který fouká v Egejském moři. Jedná se tedy o perfektní oblast pro plachtění.

 

C/ IÓNSKÉ OSTROVY


Skupina Iónských ostrovů se nachází na západním pobřeží řecké pevniny a skládá se ze 6 hlavních ostrovů (Korfu, Paxos, Lefkada, Ithaca, Kefalonia, Zakynthos) a četných menších ostrůvků. Spolu s ostrovem Kythera a sousedním Antikytherou, které se nacházejí přes jižní Peloponés, tvoří ostrovní seskupení Eptanisa.
Jónské ostrovy se vyznačují svěží vegetací, krásnými bílými písečnými plážemi, tyrkysovými vodami a okouzlujícími vesnicemi. Jejich pláže jsou považovány za nejkrásnější ve Středozemním moři.
Jónské ostrovy, které byly historicky ovlivněny benátskou kulturou, mají jedinečný charakter, který je patrný v jejich architektuře a kuchyni. Podmínky pro plachtění jsou v Jónském moři stabilní a předvídatelné, což z něj činí ideální plavební oblast pro námořníky všech úrovní. Od května do září má vítr tendenci foukat ze severozápadu silou 2-5 BFT. Na jaře a na podzim je vítr méně silný a obvykle fouká z jihozápadu.
/mapka/

 

Oblíbené Jónské ostrovy:

- CORFU
Korfu je nejsevernějším ostrovem jonských ostrovů. Nachází se v těsné blízkosti Itálie. Je to nejzelenější ze všech řeckých ostrovů s nádhernou krajinou provoněnou divokými květy a cypřišů. Dochované staré město Korfu je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí krásné benátské budovy, pevnosti a odloučená náměstí.

 - LEFKADA
Lefkada je spojena s pevninou mostem. Je to hornatý ostrov se zelenými lesy a olivovými háji. Lefkada je známá svými tyrkysovými a smaragdovými vodami a bílými plážemi, mezi něž patří slavné Egremni, Kathisma a Porto Katsiki. V těsné blízkosti je mnoho nádherných ostrůvků, což jsou oblíbená místa pro jachtaře.

- ZAKYNTHOS
Zakynthos je nejjižnější ostrov jonských ostrovů a nachází se v těsné blízkosti peloponézského pobřeží. Je známý svými jemnými písečnými plážemi a tajemnými mořskými jeskyněmi. Pláž Navagio, kde se nachází slavná ztroskotaná loď, je pouze jednou z mnoha nádherných pláží. Můžete zde také vidět úchvatnou modrou jeskyni, kam se dostanete pouze lodí.

- KEFALONIA
Kefalonia je největší ostrov Jónského moře. Vyznačuje se krásnou a rozmanitou krajinou, zelenými lesy, vinicemi, olivovými háji, barevnými květinami a úchvatnými jeskyněmi. Po celém ostrově se nachází mnoho krásných pláží s bílým pískem a tyrkysovou vodou a lodí lze objevit mnoho skrytých zátok zaklíněných mezi vysokými vápencovými útesy.

- PAXOS & ANTIPAXOS
Paxos je nejmenší z hlavních Jónských ostrovů. Vyznačuje se tichým pobřežím a útulnými přístavy. Hlavní město Gaios má zvláštní kouzlo. Při návštěvě Paxosu můžete navšítvit malý ostrůvek Antipaxos, který je v těsné blízkosti a nachází se zde slavná pláž Voutoumi.

- ITHACA
Ithaca je nedotčený ostrov, který leží v těsné blízkosti Kefalonie. Je známý tím, že je dávno ztraceným domovem mýtického hrdiny Odysseuse. Nachází se zde zelené hory, impozantní útesy a hluboké smaragdové zátoky. Četné malé přístavy a rybářské vesnice dělají ostrov jedinečným a okouzlujícím. Je to perfektní cíl jachtingu.

Praktické rady pro jachtaře:

Ideálním výchozím bodem jsou buď Marina Corfu nebo Marina Lefkas, ke kterým se snadno dostanete přes letiště Corfu nebo Preveza International.
Při jachtingu v Jónském moři doporučujeme nejen prozkoumat hlavní ostrovy, ale také přidat několik zastávek v menších zátokách a přístavech, které najdete na malých ostrůvcích a nedaleké pevnině. Tyto destinace jsou méně známé a budete moci zažít klid a nedotčenou přírodu. Mezi tajná místa objevená během výletu v Jónském moři patří malé ostrovy Anti-paxos, Meganissi, Erikousa, Kastos, Kalamanos, menší přístavy na řecké pevnině, jako je Parga, Katakolon a Kyparissia a krásná ústí Ambracianu. záliv, což je přírodní středisko ležící východně od Preveza.


D/ DODEKÁNSKÉ OSTROVY


Dodekanské ostrovy leží v jihovýchodním Egejském moři. Ačkoli jeho název doslova znamená 12 (dodeca) ostrovů (nisia), ve skutečnosti se skládá ze 14 hlavních ostrovů (Rhodos, Kos, Patmos, Kalymnos, Karpathos, Astypalaia, Leros, Nisyros, Symi, Tilos, Halki, Lipsi, Kasos, Kastellorizo) a mnoha menších ostrůvků.
Jako nejodlehlejší řecká ostrovní skupina se dodekánské ostrovy staly součástí moderního Řecka po roce 1948, po pěti stech letech okupace Osmanskou říší a dalších 30 letech Itálií. Přesto si místní obyvatelé zachovali velmi silnou řeckou identitu a jsou známí svou pohostinností a bezstarostným životním stylem. Nachází se zde mnoho důležitých archeologických nalezišť, působivých byzantských kostelů a středověkých hradů, díky nimž je každý ostrov jedinečný.
Komplex ostrovů Dodekanů se svými 163 ostrovy a ostrůvky je skutečným jachtařským rájem a skvělým jachtařským cílem díky mírnému klimatu po celý rok. Ve skutečnosti je považován za nejslunnější kout Řecka a jeho klima je obecně považováno za nejlepší ve Středozemním moři.
Převládající vítr v létě (červen až září) je tzv. „Meltemi“ vítr, který fouká ze severozápadu s průměrnou silou 4-6 BFT a příležitostně se silami 7 nebo dokonce 8 BFT. K tomu dochází hlavně během července a srpna, kdy vítr „Meltemi“ dosáhne své plné síly. V té době fouká zejména v méně chráněné oblasti mezi Astypalea a Karpathos. Na jaře a na podzim je vítr mnohem mírnější a fouká silami 2 - 4 BFT z jihovýchodu.

 

Oblíbené dodekanské ostrovy:

- RHODES
Rhodos je největší a nejoblíbenější ostrov v komplexu dodekánských ostrovů.
Je dobře známý pro své krásné staré město, které je jedním z největších středověkých měst v Evropě a v roce 1988 bylo zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Zlaté písečné pláže, jasně zelené kopce a bohatá zelená údolí činí z ostrovů skutečně výjimečnou krajinu. Rhodos je populární jachtařská základna s krásným přístavem a mezinárodním letištěm.

- KOS
Kos se nachází pouhých 5 km od tureckého poloostrova Bodrum. Je známá tím, že je rodištěm Hippokrata, otce medicíny (460-377 B.C). Po celém ostrově najdete starověké pozůstatky, středověké památky a působivou italskou budovu. Jeho krásné pobřeží má řadu písečných pláží s křišťálově čistou vodou. Kos 'krásný přístav a mezinárodní letiště z něj dělá populární jachta charterové základny.

- SYMI
Symi je charakteristický svou členitou krajinou, která je porostlá cypřišovými a borovicovými lesy a tyčícími se útesy nad pobřežím. Jeho město je opravdovým řeckým skvostem s dokonalou architekturou neoklasicistních domů, které jsou malovány v různých barvách a vystupují strmým svahem směrem k malebnému přístavu.
Na ostrově se nachází několik nádherných pláží. Některé z nich jsou dosažitelné pouze lodí.

- PATMOS
Patmos je známý jako „posvátná země Egejského moře“, kde Svatý Jan napsal Knihu zjevení, což je apokalyptický text, který tvoří konečnou knihu Nového zákona.
Pro křesťany je již dlouho poutním místem, nyní je však také oblíbeným turistickým cílem. Jeho hlavní město je opravdu okouzlující. Leží na vrchou kopce, obklopeného působivým klášterem sv. Jana a nabízí tradiční obílené domy a bludiště.

- KARPATHOS
Karpathos je druhým největším ostrovem komplexu dodekánských ostrovů. Vyznačuje se krásnou krajinou s působivými vysokými horami, nedotčenou krajinou, písečnými plážemi s tyrkysovou vodou a tradičními nedotčenými malými vesnicemi, jako jsou Olymbos a Pyles.
Na východním pobřeží ostrovů najdete několik úžasných pláží, jako jsou Ahata, Kyra, Panagia a Apella.

- ASTYPALAIA
Astypalaia je nejzápadnější ostrov v komplexu dodekánských ostrovů, který se nachází přesně tam, kde se dodekané setkávají s Kyklady. Může se pochlubit jedním z nejmalebnějších ostrovních měst v Egejském moři, který je posazený na vysoké skále, která postupuje do moře a tvoří dvě zátoky. Architektura města připomíná styl Kykladských ostrovů a nabízí pěkně obílené domy s modrými dveřmi, modrými okny a modrými balkonovými zábradlími.

Praktické rady pro jachtaře:

Komplex ostrovů Dodekanese je díky svému výjimečnému mírnému počasí dokonalým cílem jachtingu po celý rok. 14 hlavních ostrovů a více než 160 ostrůvků vám dává nekonečnou flexibilitu při výběru trasy.
Marina Mandraki na Rhodosu a Marina Kos jsou dvě hlavní charterové základny, odkud můžete vyplout. Oba ostrovy mají mezinárodní letiště. Populární destinace, kterých lze dosáhnout během týdenního charteru začínající na Rhodosu jsou: Symi, Nissiros, Kos, Tilos a Chalki.  Vyplutím z ostrova Kos můžete směrem na jih navštívit Kalymnos, Leros, Agathonisi a Patmos nebo Nissiros, Tilos, Chalki, Rhodos a Symi, pokud se chcete plavit na jih.