Sardinie a souostroví La Madallena - ráj ve středomoří

Italský ostrov Sardinie je omýván Středozemním a Thyrénským mořem. Jeho skalnaté pobřeží skrývá desítky přírodních zátok, odlehlých pláží a soukromých kotvišť, kde můžete zakotvit a koupat se v příjemně teplých vodách. Zdejší silné letní větry a nevýrazný příliv a odliv činí ze Sardinie oblíbenou destinaci pro námořníky. Pořádá se zde také řada pohárových soutěží a regat. Sardinie je také často nazývána ostrovem barev, kvůli mnoha zajímavým kvetoucím rostlinám. Rovněž je Sardinie celosvětově proslulá svým jídlem. Podél pobřeží je mnoho vynikajících restaurací, včetně několika s prestižními hvězdami Michelin. Sardinská kuchyně je bohatá na mořské plody, langusty, ryby, těstoviny plněné šafránem. Právě tady se také vyrábí známý tvrdý a chuťově velice výrazný sýr pecorino z ovčího mléka. Čím je vyzrálejší, tím je slanější a zároveň pikantnější. Má tradici už dva tisíce let. Je výtečný na těstovinách, na mase nebo jen tak na přikusování k vínu.


Podmínky pro plachtění 

Na Sardinii je od května do října horké a suché léto Zimní měsíce jsou mírné. V březnu a dubnu mohou být dny velmi horké a noci chladné. Počasí je však obecně příznivé. Během roku je zde v průměru až 300 slunečných dní. Největší koncentrace deštivých dnů nastává během zimy a podzimu. Náhlé přeháňky se mohou vyskytnout také na jaře. Převládá zde severozápadní vítr. např. mistrál - vítr proudící od severozápadu, který vane z pevniny směrem do moře. Je čerstvý a v zimě mrazivý. Během letních měsíců zmírňuje horko. Na východní straně Sardinie bývá v létě zpravidla mnohem méně větrno než na návětrné západní straně. Rychlost větru je během června až srpna 20-25 uzlů, obvykle ne více. Kvůli své poloze ve středozemním moři, se zde často vyskytuje bríza.

 

SMARAGDOVÉ POBŘEŹÍ 

Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží) je pobřežní oblast na severu Sardinie o délce přibližně 40 km. Byla vyhlášena národním parkem a mořskou rezervací. Zdejší pláže někteří zcestovalí jedinci přirovnávají k těm v Karibiku. Moře tu má barvu, kterou nikde jinde v Evropě nenajdete. Smaragdové pobřeží je známé jedinečnými plážemi s bílým pískem, zátokami hluboce zaříznutými do pobřeží, křišťálově čistou vodou, růžovými žulovými skalami, žlutými středomořskými keři a voňavými jalovci. Mezi nejznámější pláže pak patří Liscia Ruja, Spiaggia del Principe – Princova pláž, Pláž Capriccioli a Pláž Pevero.

LA MADDALENA - Souostroví skládající se ze 7 velkých ostrovů - OSTROV LA MADDALENA, OSTROV CAPRERA, OSTROV SAN STEFANO, OSTROV BUDELLI, OSTROV SPARGI, OSTROV SANTA MARIA, OSTROV RAZOLLI a mnoha menších ostrůvků a skal na severním pobřeží Sardinie, pro něž jsou charakteristické podmořské útesy obývané řadou živočichů a křišťálově průzračná voda. Trvale obydlen je pouze jeden z nich, La Maddalena, jehož stejnojmenné hlavní město vyniká originalitou a renesanční architekturou. Souostroví La Maddalena se nachází v Tyrhénském moři kousek od severovýchodního pobřeží Sardinie. Na dohled od něj začíná Bonifácký průliv, z jehož protějšího břehu vystupuje francouzský ostrov Korsika. 

Bonifácký průliv se nachází ve Středozemním moři mezi Korsikou a Sardinií. Je pojmenován podle korsického města Bonifacio a tvoří hranici východně ležícího Tyrhénského moře. Průliv je široký asi 11 kilometrů a dosahuje maximální hloubky 89 metrů. Je chráněnou mořskou rezervací. V jeho vodách žije mnoho druhů mořských živočichů. Bonifácký průliv je mezi námořníky znám pro své četné ostrůvky a mělčiny, střídající se větry, pro podmořské proudy a pro jeho poměrně čilý námořní ruch.

Národní park SOUOSTROVÍ LA MADDALENA - zajímavá místa:


1. CAPRERA 

Ze severním Cala dei Sardi se za něco málo přes hodinu plavby dostanete na nádherný ostrov Caprera. Zakotvíte v Cala Coticcio, jedné z nejkrásnějších a nejznámějších zátok v této oblasti. Budete ohromeni barvou vody. Bude to jako kotvit v bazénu. Při západu slunce uvidíte skály kolem vás a dvě malé bílé pláže zčervenají. Můžete vylézt na zdejší skály a užít si nezapomenutelný výhled odtud!


2. ISOLA di SPARGI 

Neobydlený ostro v Spargi. Mělčina di Spargi je vyhledávaná oblast pro potápění. Skládá se z velkých bloků žuly spolu s balvany a sesuvy půdy a zahrnuje tafoni a prohlubně. Pohybuje se v hloubce od 6 m do 20 m. 

3. BONIFACIO

Pokud vyplujete z ostrava Spargi směrem na Bonifacio, narazíte na Bocche. Plachtění zde je úžasné, dejte si pozor na různá hejna v této oblasti, zvláště když poplujete kolem Lavezzi. Město leží na působivých bílých útesech. Ohromující je také samotný vjezd  do přístavu. Doporučujeme návštěvu Rocca (horní město) a večeři v jedné z restaurací v přístavu. 

 

4. ROCCAPINA 

Z Bonifacia se vydáte směrem na jihozápadní pobřeží Korsiky do Roccapiny. Krása této zátoky na vás okamžitě udělá dojem. Zelené kopce obklopují pláž s jemným pískem a jsou jedním z nejjasnějších moří na ostrově se skalnatými mořskými dněmi -  známými mořskými ježky. Kopec za ním je stejně známý jako pláž: dominuje mu Lví skála, tvarovaná větrem s tvary krále zvířat, který je strážcem této nádherné zátoky.


5. ISOLA PIANA 

Nenechte si ujít zastávku na ostrově Isola Piana, půl hodiny od Bonifacia směrem k souostroví La Maddalena. Najdete zde pěší chodník uprostřed moře, při odlivu se dostanete pěšky do Punta Sperone, přímo pod golfovým hřištěm.


6. LA MADALLENA 

La Maddalena, hlavní město stejnojmenného souostroví, je městečko, které protínají carrugi, což je janovský název jeho úzkých uliček, které vedou do kopce nad Cala Gavetta, historickým přístavem, kolem kterého se celé město rozvíjelo. Ve městě najdete všechny druhy obchodů, restaurací a pizzerií. Pokud zde chcete strávit noc, měli byste si rezervovat místo, zejména během července a srpna. Ostrov je posetý četnými plážemi: Spalmetore na severovýchod, kde lze zůstat u bóje; Cala Francese, zátoka chráněná před větrem, těsně za Cala Gavetta. Dalším malým přístavem je Porto Massimo v severní části ostrova.

7. PEVERO 

Je to krásná zátoka, hned za přístavem Porto Cervo. Je chráněn před mistrálem, převládajícím větrem v této oblasti, takže se ve větrných dnech může přeplnit. Okolní krajina je báječná: zátoku obklopují dvě krásné pláže s bílým pískem a v okolních kopcích můžete vidět vily Costa Smeralda s jejich zelenými zahradami. Za hodinu plavby se dostanete do Cala dei Sardi a do zálivu Cugnana.